İzmir’in Gaziemir ilçesindeki Ege Serbest Bölgesi’nde bulunan ABD sermayeli GATES ENDÜSTRİYEL METAL KAUÇUK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.’ye bağlı üç fabrikada kapısına ‘Bu işyerinde GREV Var” pankartlarımız asıldı.

Sendikamızın Kocaeli Şubesinin örgütlü olduğu Erciyas Çelik Boru Düzce ve Mersin fabrikalarında toplu iş sözleşmesi 14 Şubat 2024 tarihinde üyelerimizin onayı ile imzalandı.

ŞASAN ŞASE’DE İŞTEN ATMALARA VE SENDİKA DÜŞMANLIĞINA DERHAL SON VERİN!

Dilovası İmes'te bulunan Esitaş fabrikasındaki işçilerin sendikamız Gebze 1 Nolu Şubemizde örgütlenme sonrası işten atmaya karşı başlatılan mücadele kazanımla sonuçlandı ve atılan işçi geri alındı.

MESS Dayatmalarına Karşı İZMİR’de alanlardayız.


MESS Dayatmalarına Karşı Çorlu’da başlattığımız, Mudanya ve Düzce’den sonra bugün de İZMİR’de alanlardayız. TOTOMAK ve ZF ZF LEMFÖRDER işçilerinin yoğun katılımıyla Çiğli Organize Sanayi Bölgesi'nde kitlesel basın açıklaması gerçekleştirildi.

Sendikamız Genel Başkanı Özkan Atar, Çiğli Organize Sanayi Bölgesi'nde düzenlenen basın açıklamasında; Serbest Bölge önünden bir kez daha tüm metal patronlarına sesleniyoruz;

Ne kadar daha yoksullukla boğuşan, enflasyonun altında ezilmiş, kirasını, faturalarını ödeyemez noktaya gelmiş bu işçilerin sesini duymazdan, taleplerini görmezden geleceksiniz.

Artık bıçak kemiği geçmiş durumda. Bu ücretlerle, bu vergi düzeniyle, her gün gelen zamlarla yaşayamıyoruz, geçinemiyoruz” dedi.

Birleşik Metal-İş Gebze 1 Nolu Şube Kadın Komisyonu’nun dün düzenlediği 8 Mart etkinliğinde, iş yasalarında yapılması planlanan değişiklik de ele alındı. Sendika uzmanları ve metal işçisi kadınlar, bu değişikliklerle esnek çalışma modellerinin yaygınlaştırılmak istendiğine dikkat çekerek, “Esnek, güvencesiz çalışmaya hayır!” dedi.


DİSK Birleşik Metal-İş Sendikası’nın 8 Mart etkinlikleri, dün Kocaeli Gebze’de başladı. Gebze 1 Nolu Şube Kadın Komisyonu tarafından düzenlenen etkinlikte, sendikanın örgütlü olduğu fabrikalardan metal işçisi kadınlar bir araya geldi. Etkinliğe, sendikanın avukatı Yeter Türkeş ve sendika uzmanı Nuran Gülenç de katıldı.

Şube binasında dün (25 Şubat Pazar) gerçekleşen 8 Mart etkinliğinde, Birleşik Metal-İş Kadın Komisyonu’nun faaliyetlerinden görüntüler içeren bir video gösterimi yapıldı. Katılımın yoğun olduğu etkinlikte sık sık “Kadın Yaşam Özgürlük”, “Yaşasın 8 Mart, Yaşasın Kadın Dayanışması” sloganları atıldı.

Direnen işçiler yalnız değil

Etkinliğe katılan metal işçisi kadınlar,

- Üretimden gelen güçlerini kullanarak patronun işten atma saldırısını püskürten ve direnişlerini kazanımla sonuçlandıran Esitaş işçilerini;

- Aylardır sözleşme sürecinde olan ve fabrikalarında haftalardır "İşgal grev direniş!" sloganlarıyla eylem yapan HT Solar işçilerini;

- 8 Mart'ta greve gidecek olan İzmir'deki Gates fabrikası işçilerini;

- Tekgıda-İş Sendikası'nda örgütlenen ve patronun işten atma saldırısına karşı sendikalı olma haklarını direnişle savunan Perfetti fabrikası işçilerini alkış ve sloganlarla selamladı.

Av. Yeter Türkeş, kadın işçilerin iş hukukunda tanımlı haklarına ilişkin bir sunum yaptı. Sunumun ardından etkinlik, kadın işçilerin soruları ve deneyim paylaşımlarıyla devam etti.

Sonrasında Nuran Gülenç, Birleşik Metal-İş Kadın Komisyonu’nun toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak amacıyla bugüne dek hayata geçirdiği çalışmaları anlattı. Gülenç, sendikalarda kadın temsili, örgütlülüğü ve mücadelesinin önemine işaret etti.

Amaç, esnek çalışmayı yaygınlaştırmak

İş yasalarında yapılması planlanan değişikliklerin de ele alındığı etkinlikte, siyasi iktidarın esas hedefinin esnek çalışma modellerini daha da yaygınlaştırmak olduğu, bu durumun en çok kadınları olumsuz etkileyeceği vurgulandı. “Haftalık çalışma süresinin 40 saate düşürüleceği” gibi söylemlerin bu yasa değişikliğini sevimli göstermek amacıyla ortaya atıldığına dikkat çeken uzmanlarımız, olası hak kayıplarına karşı dikkatli olunması gerektiğini söyledi.

Uzmanlarımız, “Çalışma saatlerinin düşürülmesini elbette istiyoruz. Ancak çalışma saatleri tüm çalışanlar için hiçbir hak kaybı olmaksızın düşürülmeli. Siyasi iktidarın amacı ise esnek, güvencesiz, uzaktan çalışma modellerini daha da yaygınlaştırmak. Böylece biz kadınların emeğini ev içinde karşılıksız, işyerinde ucuz emek olarak daha fazla sömürebilecekler. Çalışma yaşamında eşitsizlik derinleşecek, hak gaspları katmerlenecek. Biz bunu kabul etmiyoruz. Birleşik Metal-İş Sendikası’ndan kadınlar olarak esnek ve güvencesiz çalışmaya karşı mücadelemizi sürdüreceğiz” diye konuştu.

Sendikamızın 8 Mart programı

Birleşik Metal-İş üyesi kadın işçiler, bu haftayı sendikamızın genel merkezinde bugün başlayan ve 1 Mart’a kadar sürecek olan Kadın Eğitim Programı’yla geçirecek.

3 Mart Pazar günü, 8 Mart Kadın Platformu tarafından İstanbul Kadıköy’de düzenlenen mitinge katılacak olan kadın üyelerimiz, 7 Mart Perşembe günü de Gebze Kent Meydanı’nda “Haklarımızdan, Eşitlik Mücadelemizden Vazgeçmiyoruz” şiarıyla bir basın açıklaması gerçekleştirecek.

8 Mart’ta Eskişehir Şube binasında basın toplantısı, 9 Mart’ta ise İzmir Şube’de kadın işçi etkinliği yapılacak.

Kadın üyelerimiz ayrıca, hafta boyunca fabrikalarında takacakları yaka kokartları ve okuyacakları bildirilerle 8 Mart’a dair taleplerini dile getirecek.

 

 

5-9 Eylül tarihlerinde, Gönen Kemal Türkler tesislerimiz kadın üyelerimizi ağırladı.

28 Nisan İş Cinayetlerinde Ölenleri Anma ve Yas Günü dolayısıyla 26 Nisan Cuma günü, sendikamızın genel merkezinde düzenleyeceğimiz 'Metal İşkolunda İşçi Sağlığı Sempozyumu'nun programı??

Sendikamız Birleşik Metal-İş; mesleki eğitim adı altında çocuk emeği sömürüsünü meşrulaştıran MESEM projesi, Türkiye’de giderek artan çocuk işçiliği ve çocuk işçi cinayetleriyle ilgili istişarede bulunmak amacıyla bugün Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Ankara Ofisi’ni ziyaret etti.

Rakamlarla

  Asgari Ücret 

Brüt: 20.002,50 TL.

Net:  17.002,12 TL.

  SGK Prim Alt ve üst Sınırı 

Aylık kazanç alt sınırı:    20.002,50 TL  

Aylık kazanç üst sınırı: 150.018,90 TL

  Kıdem Tazminatı Tavanı 

  35.058,57 TL. 

  Gelir Vergi Oranları 

110.000 TL’ye kadar  % 15 
230.000 TL’nin 110.000 TL’si için 16.500, 
                                                 fazlası % 20 
870.000 TL’nin 230.000 TL’si için 40.500, 
                                                 fazlası % 27 
3.000.000 TL’nin 870.000 TL’si için 213.300,
                                                 fazlası % 35
3.000.000 TL’den fazlasının 3.000.000 TL’si için 958.800,
                                                 fazlası % 40
 

Genel Kurullardan

 • Anatüzük
 • Genel Kurul Kararları
 • Denetleme Kurulu ve Mali Müşavirlik Raporları
 • Çalışma Raporu
  • Kurullar ve Gündem
  • Dünya’da ve Türkiye’de Gelişmeler
  • Daire Faaliyetleri
   • Genel Başkanlık
   • Genel Sekreterlik
   • Mali Sekreterlik
   • Örgütlenme Sekreterliği
   • Eğitim Sekreterliği